قطعا معرفی بازی Borderlands 3 می‌توانست یکی از بمب‌های خبری در حوضه بازی‌های رایانه‌ای باشد اما به لطف خرابکاری‌ها در مراسم PAX East 2019، این عنوان مهم و مورد انتظار کمی بد ظاهر شد.

اما در این مقاله قصد نداریم تا نحوه معرفی و دلایل ضعف در معرفی بازی را بررسی کنیم، ما در اینجا اطلاعات بازی را در کنار هم مرور ‌خواهیم کرد و به امید اینکه بازیBorderlands 3 بیشتر از عناوین قبلی سری سرگرم کننده باشد به انتظارش خواهیم نشست.

اولین نمایش بازی Borderlands 3 را می‌توانیم نمایشی پر جزئیات بنامیم چرا که ما را با فعالیت‌های جدید در این سری آشنا کرد و بازگشت شخصیت‌های دوست داشتنی را به ما اطلاع داد. علاوه بر این اطلاعات خوشحال کننده، شاهد سیاره‌های جدید، محیط‌های بزرگ و پر هرج و مرج و البته رویت تعدادی اسلحه که به احتمال زیاد در بازی هرگز مثلشان را نخواهیم دید (به علت مشابه نبودن سلاح‌ها در بازی). بعد از این نمایش امید بخش، استودیو Gearbox در سوم ماه آپریل اطلاعات تازه‌ای را از بازی ارائه داد. این اطلاعات شامل دو بخش می‌شدند که خوشبختانه هر دو بسیار خوب بودند، تریلر جدید و تاریخ انتشار.

بازی Borderlands 3 چه زمانی عرضه می‌شود؟

همانطور که متوجه شدید، استودیو گیرباکس تاریخ انتشار بازی را ۱۳ ماه سپتامبر (۲۲ شهریور ماه) اعلام کرد. اما متاسفانه نسخه رایانه‌های شخصی این عنوان تا آپریل سال ۲۰۲۰ در انحصار فروشگاه Epic خواهد بود.

بخش چند نفره بازی Borderlands 3 چگونه است؟

همانطور که انتظار می‌رفت، بازی Borderlands 3 بخش چند نفره خواهد داشت و می‌توانید تیم چهار نفره بازی را به همراه دوستانتان کنترل کنید. نکته جالب ماجرا اینجاست که مدیر اجرائی استودیو Gearbox خبر‌هایی از کراس پلتفرم برای بخش چند نفره بازی می‌دهد. رندی پیچفورد (Randy Pitchford) در این رابطه اعلام کرد:« علاقه خاصی به قابلیت کراس پلتفرم داریم»

همانقدر که جمله پیچفور خوشحال کننده است، می‌تواند ناراحت کننده هم باشد، چرا که هنوز هیچ چیز به طور رسمی در رابطه با قابلیت کراس پلتفرم برای بازی Borderlands 3 اعلام نشده است. ۲K در این باره اعلام کرد: «ما برای بازی Borderlands 3 به دنبال قابلیت کراس پلتفرم هستیم، اما در این لحظه نمی‌توانیم هیچ چیز را به طور رسمی اعلام کنیم. » خوشبختانه ما می‌توانیم با همین جمله هم برای این امکان امیدوار باشیم.

اما امکان جذابی که این بار به بخش چند نفره بازی اضافه شده است، می‌تواند دعوا‌های کوچک میان دوستان در یک تیم را به حداقل برساند. قطعاْ هر بازیکنی بهترین تجهیزات را برای خودش می‌خواهد و زمانی که برای چهار نفر فقط یک قطعه خوب وجود داشته باشد اوضاع کمی به هم می‌ریزد. خوشبختانه در بخش چند نفره بازی Borderlands 3 شاهد چنین چیزی نخواهیم بود، چرا که در مبارزه‌ها هر فرد آیتم‌‌های خودش را می‌بیند و نمی‌تواند به آیتم‌‌هایی که برای بقیه افراد در محیط وجود دارد دسترسی داشته باشد. به این معنی که برای هر بازیکن‌ آیتم‌های مورد نیاز وجود دارد و قرار نیست که دیگر بر سر این تجهیزات بحثی شود. اما یادتان باشد که اگر از این حالت لذت نمی‌برید، می‌توانید با تغییر تنظیمات حالت لوت را به نسخه‌‌های قبلی برگردانید و از سیستم آیتم‌های مشترک بهره ببرید.

مدیر طراحی بازی، اسکات کستر (Scott Kester) در رابطه با سیستمی جدید صحبت کرد که برای ما چندان هم غریب نیست. با این سیستم جدید هم می‌توانید آنلاین با دوستانتان بازی کنید و هم چهار نفری بر روی یک کاناپه لم بدهید و در کنار هم بازی Borderlands 3 را جلو ببرید : «جدا از اینکه هر کدام از شما چه سبک و چه سطحی دارید، هم می‌توانید آنلاین با دوستانتان بازی کنید و هم یکجا جمع شوید و به بازی بپردازید» نکته این صحبت در اینجاست که شما می‌توانید به همراه دوستانتان بر روی یک کنسول مشغول به بازی شوید، در حالی که هرکدام شخصیت و سطح خودتان را دارید و این به تجربه بازی دوستانتان لطمه‌ای وارد نخواهد کرد.

تریلر ‘Mask of Mayhem’ بازی Borderlands 3

قبل از تریلر معرفی رسمی بازی، استودیو حرکتی هوشمندانه برای آماده سازی هواداران کرد. آن‌ها تیزری را با عنوان Mask of Mayhem درست قبل از پخش شدن تریلر معرفی بازی، نمایش دادند. با شنیدن نام این تیزر به یاد چه کسی می‌افتید؟

«بهتر است اینقدر با عجله به سراغ هندسام جک (Handsome Jack) فقید نروید، هندسام جک مرده است. خودتان او را کشتید. جک مرده است، اما از آنجایی که ما آدم‌های درستی نیستیم برای جلب توجه او را در تیزر قرار دادیم»

 این جمله استودیو گیرباکس در رابطه با بازگشت هندسام جک بود.

 

شخصیت‌های اصلی چه کسانی هستند؟

اینطور که پیداست قرار نبود به این زودی‌ها متوجه شویم که چه شخصیت‌هایی در بازی وجود دارند و اینبار کنترل چه کسانی را در دست خواهیم داشت. اما از آنجایی که همه چیز برای استودیو خوب پیش نرفته است، ما شخصیت‌ها را دیده‌ایم و حالا قصد داریم تا نگاهی به آن‌ها بی‌اندازیم.

زین (Zane) سایرن کله خر با دست‌هایی جادویی، آمارا (Amara) روبات درشت هیکل، فلک (Flak)، و ابرسربازداستان موز (Moze). اغلب آن‌ها را در حال تیراندازی به در و دیوار مشاهده کردیم و کمتر اطلاعاتی در رابطه با قدرت‌های خاصشان داریم، اما گیرباکس این کمبود را جبران کرده است و اطلاعاتی را ناخواسته در رابطه با این Vault Hunter ها ارائه داده:

آمارا مانند شخصیت‌های دیگر کلاس Siren، قابلیت‌های جادویی خاصی مثل مشت‌های ابدی (ethereal fists) دارد و قرار است که او را در حال انجام حرکات جادویی مشاهده کنیم. با توجه به اطلاعاتی که فاش شده، قابلیت‌های آمارا به قدرت groundpound برمی‌گردد. در این میان موز که در کلاس Gunner‌ طبقه‌بندی می‌شود می‌تواند ربات‌های کنترل شونده را احضار کن و همچنین از یک زره اتوماتیک به نام خرس آهنین (Iron Bear) در اختیار دارد. اما با توجه به چیزی که در تریلر‌ها دیدیم، خبری از یک ربات برای موز نبود و در عوض زین را در حال کنترل یک ربات دیدیم. امکان اینکه موز بتواند ربات را برای سایر شخصیت‌ها احضار کند بسیار زیاد است، اما ممکن است این اتفاق کاملا تصادفی باشد. زین که یک Operative است کجت‌های و ابزارهای بسیاری در اختیار دارد و بیش از هرچیزی به این گجت‌ها در مبارزه وابسته است. فلک هم شخصیت جدید در کلاس Beastmaster است که توانایی رام کردن هیولاها و حیوانات را دارد و می‌تواند از این هیولاها در مبارزات به نفع خودش استفاده کند. و البته فقط با یک وسیله نقلیه جدید طرف باشیم.

 

چه شخصیت‌هایی را در بازی Borderlands 3 خواهیم دید؟

تریلر رونمایی بازی کمی گمراه کننده بود، چرا که بیشتر فرانچایز Borderlands را معرفی کرد و چیزی که شاهدش بودیم، کمتر به یک نمایش از شماره جدید سری شباهت داشت. همانطور که متوجه شدید، چهره‌های آشنا زیادی از عناوین قبلی در این نمایش حضور داشتند، در میان این چهره‌ها، Vault Hunter های بازی‌های قبلی را نیز شاهد بودیم. مشاهده چهرهلیلیث (Lilith)، مایا (Maya)، بریک (Brick)، موردکای‌ (Mordecai) و زیرو (Zer0) و حتی نمایش برخی دشمنان قدیمی، ذهن بسیاری از بازیکنان و هواداران را به سمت دیگری برد. اما در این میان، پیچفورد به بازگشت یکی از این شخصیت‌ها اشاره کرده است و حالا می‌دانیم که  ماکسی (Moxxi) باز خواهد گشت و نقشی موثر را در بازی به عهده خواهد داشت.

اگر خوب یادتان باشد، در شماره قبلی سری، یعنی بازی Borderlands 2 هم شاهد بازگشت و حضور دوباره بسیاری از شخصیت‌های نسخه اول بودیم. پس این اتفاق در نسخه سوم، چندان هم عجیب نخواهد بود.

حالا با گذشت مدتی از نمایش ویدئو معرفی، شواهد نشان می‌دهد که این ویدئو چیزی بیشتر از معرفی فرانچایز بوده است. گمان می‌کنیم استودیو Gearbox با بازگرداندن تمامی شخصیت‌های دوست داشتنی و دوست نداشتنی سری، قصد دارد عنوانی خاص را در سری رقم بزند.

 

آدم بد‌ها

قطعا، در بازی بسیاری از انسان‌ها، موجودات فضایی و روبات‌های عجیب و غریب وجود دارند که باید با تمامی آن‌ها دست و پنجه نرم کنیم. اما در این بخش ما به دنبال گونه‌ای خاص از آدم بدها هستیم. اینطور که پیداست در بازی Borderlands 3 شاهد حضور دو شخصیت که با نام دوقلو‌های کالیپسو (Calypso twins) شناخته می‌شوند هستیم که در تیزر تبلیغاتی بازی هم لحظه‌ای ظاهر شدند. اینطور که مشخص است این دوقلو‌ها به احتمال بسیار زیاد در جایگاه آدم بد اصلی داستان قرار خواهند گرفت که با ظاهر خشونت آمیزشان هم هماهنگ است.

اگر بخواهیم این دو آدم بد جدید را بررسی کنیم، بهتر است به نمایش بازی که در آن، دو قلو‌ها لیلیث را محاصره کرده‌اند نگاهی بیانداریم. در این قسمت از نمایش لیلیث کاملا شکست خورده به نظر می‌رسد. خالکوبی‌های بدنش پاک شده‌اند و پیداست که به نحوی خاص تمام قدرت‌هایش از بین رفته‌اند. مشخص است که این اتفاق ارتباط مستقیمی به دوقلو‌ها دارد و اگر کمی بیشتر توجه کنید، متوجه خواهید شد که یکی از آن‌ها قدرت‌های لیلیث را به کل از او گرفته است. پس می توان متوجه شد که حداقل یکی از این دو نفر قابلیت‌های جادویی خواهند داشت.

همانطور که مشاهده کردید، دوقلو‌ها ارتشی تشکیل شده از یک مشت دیوانه، ربات‌های غول پیکر، موجودات جهش یافته، هیولا‌ها، دایناسور‌های خشمگین و چند دشمن معروف بازگشته از عناوین قبلی سری، مانند spiderant ها و varkid ها در اختیار دارند. پس گمان نکنید که مبارزه آسان خواهد بود. در بازی Borderlands 3  باز هم شما در مقابل یک ارتش عجیب و غریب قرار گرفته‌اید و هیچ چیز نمی‌تواند در این دنیای پر هرج و مرج، بهتر از مبارزه با آدم بد‌ها باشد.

 

داستان بازی Borderlands 3

 حقایق و اطلاعاتی از طرف استودیو Gearbox فاش شده است که خبر‌های خوبی به گوشمان می‌رساند «از پاندورا گذر کنید و جهان‌هایی جدید را کشف کنید.هر کدام از آن‌ها شرایط و شمایل خاص به خودشان را دارند و می‌توانید در هر کدام دشمنان جدیدی را برای نابود کردن پیدا کنید.»

اینطور که مشخص است با دنیایی بزرگ طرف هستیم، پس بهتر است برای شروع به متروپولیس برویم. جایی که می‌توانیم در آن اطلاعات زیادی از کمپانی بزرگی که دنیا را می‌چرخاند کسب کنیم، کمپانی Atlas . به نظر می‌رسد همانطور که در داستان بازی Tales from the Borderlands شاهد بودیم، شخصیت ریز (Rhys) توانسته است به مقام‌های بالایی در این شرکت دست پیدا کند.همانطور که در نمایش بازی مشاهده کردیم، حالا او پشت لوگو Atlas ایستاده و به احتمال زیاد، آن جا مکانی است که با او ملاقات خواهیم کرد.

خوشبختانه در این مدت سرنخ‌های بسیار زیادی از تریلر‌های بازی کشف شده است. در نمایش بازی سرنخ‌های خوبی از دوقلو‌های کالیپسو و اهداف شومشان وجود دارد. مانند جمله‌های «تلفن کالیپسو‌ها را جواب بده» یا «روز رستاخیز فرا رسیده است: دهانی که از آن خون جاریست مقدس است» جمله بعدی بسیار واضح تر است «فرزندان Vault : اسلحه‌هایتان را بردارید و بدنتان را فدا کنید»

 

 

چه نوع آیتم‌هایی در بازی Borderlands 3 وجود خواهد داشت؟

اسلحه های زیاد، ایده‌ای خلاقانه و البته کمی وحشتناک. بازی Borderlands 3 بیش از یک میلیارد سلاح متفاوت را به شما ارائه خواهد داد. تعجب نکنید، این تعداد اسلحه در بازی وجود خواهند داشت. همه آن‌ها با توجه به سیستم خودکار اسلحه ساز بازی، با عقل جور در می‌آیند. با توجه به این که سیستم ساخت سلاح بازی کاملا تصادفی است، در بعضی مواقع می‌تواند بسیار شما را شگفت زده کند. از همان نسخه اول در سری Borderlands متوجه نبودیم که یک سلاح چه قابلیت‌هایی دارد و از چه چیزی ساخته شده است. آیا تیر‌ها انفجاری هستند؟ ممکن است اسید شلیک کند؟ و یا حتی مردم را با آتش بکشد؟ اکثر این سلاح‌ها مانند یک راز هستند و این مسئله، تا زمانی که پیدایشان نکنید و از آن‌ها استفاده نکنید، یک راز باقی خواهند ماند. به احتمال بسیار زیاد در این نسخه شاهد اسلحه‌های عجیب و شگفت انگیز زیادی خواهیم بود.

در میان این سلاح‌ها عجیب استودیو به چند اسلحه اشاره کرده است، «اسلحه‌‌ای که دشمنان را منجد می‌کند»، «اسلحه‌ای که دشمنان را در حال فحاشی دنبال می‌کند» که بسیار جذاب به نظر می‌رسد. «اسلحه‌ای که یک سپر پیش رونده خودکار است ». قطعا دو مورد آخر کمی گیج کننده هستند و تا قبل از عرضه بازی ماهیت‌شان مشخص نمی‌شود، اما باز هم درک دو مورد بالایی از «اسلحه‌ای که آتشفشان شلیک می‌کند» بسیار آسان‌تر است.

بازی Borderlands 3 نسخه‌های گوناگون و یک season pass دارد

همانطور که می‌دانید بازی یک نسخه ۶۰ دلاری استاندارد خواهد داشت که تنها، بازی را به دستانتان می‌رساند.

اگر به دنبال به دست آوردن کمی فواید در بازی هستید خوب است به نسخه ۸۰ دلاری فکر کنید. با خرید این نسخه، یک Retro Cosmetic Pack، یک Gearbox Cosmetic Packو یک Toy Box Weapons Pack را به همراه یک بخش جدید بازی که در آن زودتر ارتقا پیدا می‌کنید به دست خواهید آورد. امیدواریم مورد آخر ما را جذب بازی کند و باعث پیشرفت زود هنگام و در نتیجه از دست دادن لذت تجربه بازی نشود.

نسخه بعدی که قرار است بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ دلار قیمت گذاری شود، به شما یک پوسته اسلحه با نام Butt Stallion، یک weapon trinket و یک بخش جدید با نام grenade modارائه می‌دهد. در این نسخه یک season pack هم دریافت خواهید کرد که برای محتوای گسترش دهنده‌ای که بعد‌ها به بازی اضافه خواهد شد موثر خواهد بود. اینطور که پیداست محتوای گسترش دهنده بخش داستانی جدید، ماموریت‌ها و چالش‌های جدید را به همراه خواهد داشت.

و در نهایت نسخه ۲۵۰ دلاری، با خرید این نسخه می‌توانید به وسیله‌های فیزیکی با تم بازی Borderlands 3 دست پیدا کنید. در این بسته یک نقشه پارچه‌ای، مجسمه‌های خاص، یک مجسمه سه تکه و چند وسیله دیگر وجود دارد که ارزش خرج کردن ۲۵۰ دلار را خواهد داشت.

این مطلب تمام چیزی است که تا امروز از بازی Borderlands 3 می‌دانیم. اما تمامی اخبار و اطلاعات بازی Borderlands 3 توسط ما پوشش داده خواهد شد.